Az abszolutizmus
2004.10.07. 19:40
A feudalizmus utolsó államformája. ....
Az abszolutizmus
ü A feudalizmus utolsó államformája. Az uralkodó a rendeket kizárva, hatalmas jövedelmére, a hivatalnokrétegre és a hadseregre támaszkodva próbál uralkodni. Nagyságrendekkel nagyobb a jövedelme, mint korábban.
ü Az abszolutizmusokat megkülönbözteti:
· Honnan származik a jövedelem?
· Milyen társadalmi rétegeket von bele a király a jövedelem termelésébe?
· Meddig/hogyan hajlandóak finanszírozni a társadalmi rétegek az abszolutizmust?
ü Fő ellentmondásai:
· A társadalom fizető rétege teremti elő a pénzt, de nincs beleszólásuk az irányításba.
· Látszólag soha nem látott erejében van a feudális társadalom, mégis a hanyatlás idején jön létre.
ü Előnyei:
· Nagy hivatalnokrendszer és katonaság létrehozása
· Oktatásfejlesztés és az egészségügy fellendítése
· Csatornarendszerek, úthálózat létrehozása
· Védi az alattvalókat a külső támadásoktól
ü Spanyol abszolutizmus 16-17. sz. II. Fülöp a rendek gyűléseit, a cortezeket teljesen mellőzve, területi tanácsokra és központi tanácsadó testületekre építve hozta létre bürokratikus korlátlan királyi hatalmát. Németalföld-spanyolok ® hatalmas ellentétek ® németalföldi szabadságharc
ü Angol abszolutizmus A Rózsák Háborújának (VII. Henrik) végére rengeteg arisztokrata elpusztult/meghalt. A megmaradt/életben maradt nagybirtokosokat a király rákényszerítette fegyvereik, kíséretük elpusztítására. VIII. Henrik uralkodása alatt (1509-1547) tovább formálódott az abszolút királyi hatalom. Egyházreform®anglikán egyház —feje a mindenkori angol király
Jellemzői: Hagyományos gazdálkodásból (tőkés) jön létre Mivel szigetország, nem kellett sokat a hadseregre költenie, ami növelte a parlamenttől való függetlenségét Nem épült ki költséges központi hivatalszervezet Első szakasza lezárult a XVII. sz-ban, amikor a skót Stuartok kerültek trónra. Az abszolutizmus hatalmasat mozgatott előre a gazdaság fejlődésében.
ü Francia abszolutizmus IV. Henrik fiának, XIII. Lajos uralkodásának idején (1610-1643) a királyi hatalom még jobban megerősödött. XIII. Lajos támogatta a gyarmatosítást – elősegítette az ipar és a kereskedelem fejlődését. Az erősödő polgárság adóiból, a gyarmati hódításokból, a hazai iparból és kereskedelemből származó bevételekből az uralkodó erősen központosított közigazgatást és csak tőle függő hadsereget állít fel. Ezekre támaszodva kizárja a rendeket a kormányzásból. XIV. Lajos (1643-1715) uralkodása alatt alakult ki az abszolút monarchia. Korszerűsítette a pénzügyi rendszert és a katonai igazgatást. A király kezében összpontosult a törvények alkotásának, értelmezésének és módosításának joga, ő rendelkezett a végrehajtó hatalommal. Kegyelmet és kiváltságot adott. (merkantilizmus: aktív külkereskedelmi mérleg elérése)
ü Keletközép-európai államok abszolutizmusa A nyugati abszolút monarchiák fölénybe kerültek. Ez késztette az egyes középkelet-európai kormányzatokat a nyugati politikai rendszerhez való igazodásra, valamint a központosított államgépezet és hadsereg megteremtésére. A XVI. sz-i Habsburg uralkodók elindítottak bizonyos központosítást, de a nemesség megtörése nem volt erejük.
|